Vraščen noht je zelo pogosta težava, ki se lahko pojavi v vseh starostnih obdobjih. Gre za spremembo na palcu na nogi, včasih pa tudi na roki. Vraščen noht je noht, ki se vrašča v obnohtni kanal.
VZROKI za nastanek vraščenega nohta so:
SIMPTOMI vraščenega nohta se v prvi fazi kažejo kot otekanje okoli nohta, noht lahko postane otrdel ali mehak; v drugi fazi pa preide v okužbo, ki se kaže kot rdečina okoli nohta, kjer se noht vrašča; pride lahko do gnojnega izcedka ali krvavitve; značilna je tudi bolečina.
Dokler obnohtje ni vneto, si lahko sami pomagamo tako, da:
Previdni moramo biti pri diabetikih in ljudeh z žilnimi boleznimi – taki bolniki potrebujejo profesionalno obravnavo oz. medicinsko pedikuro.
IZDELKI, ki jih lahko svetujemo v prvi fazi:
Če pride do okužbe, obolelega napotimo k zdravniku.
PREVENTIVA
Glede na to, na noge opravljajo zelo težko delo in da v povprečju naredimo 27.000 korakov na dan, bi si noge za ta napor zaslužili večjo skrb, kot jim jo namenjamo – ne le zaradi lepote, ampak tudi zaradi zdravja. Nanje se spomnimo šele, ko začnejo boleti.
Da bi preprečili vraščanje nohtov, moramo skrbeti za redno in pravilno nego nohtov na nogi.
Nohte moramo vsakih 14 dni postriči oziroma popiliti. Če je noht trd, uporabimo ščipalec ali klešče; če pa je tanek in krhek, uporabimo kar pilico. Nohte vedno krajšamo ravno ali rahlo konkavno in nato konice rahlo polkrožno popilimo. Noht odrežemo tako, da pokrije prstno blazinico.
Za preprečevanje vraščanja nohtov pa lahko veliko naredimo tudi s pravilno izbiro obutve.
Monika Mlinar, farm.tehn.
LL Viva Kranj