Hemoroidi so običajno posledica povečanega pritiska zaradi nosečnosti, prekomerne teže ali naprezanja med odvajanjem blata. So ena najpogostejših bolezni, tako pri moških kot pri ženskah. Zboli vsaki drugi do starosti 50 let. Čeprav so hemoroidi redko nevarni, so lahko ponavljajoči in so boleči. Na srečo si lahko glede hemoroidov pomagamo tudi sami.
Hemoroide ali hemeroide, oziroma zlata žila opisujemo tudi kot »krčne žile anusa in danke«, ker vene otečejo in se razširijo, kot pri krčnih žilah na nogah.
Obstajata dve vrsti hemoroidov:
Tradicionalno so hemoroidi povezani s kroničnim zaprtjem, napenjanjem med odvajanjem blata in dolgotrajnim sedenjem na stranišču – gre za povišanje tlaka v hemoroidalnih venah, ki se povečajo. Pritisk se lahko poveča tudi zaradi nosečnosti, ko rastoča maternica pritiska na žile, naprezanje pri fizičnem delu, debelost ali analni spolni odnosi. Drugi dejavniki pa so tudi dednost, starost, nekatera druga obolenja, kot je na primer kronična jetrna bolezen, kronično zaprtje ali diareja. Nastanejo lahko tudi zaradi prekomerne uporabe odvajal ali klistiranja in zaradi diete z nizko vsebnostjo vlaknin.
Prehrana:
V času simptomov je priporočljiv večji vnos vlaknin. Te skupaj z zadostno količino tekočine mehčajo blato in olajšajo njegovo odvajanje ter zmanjšajo pritisk na hemoroide. Vlaknine najdemo v živilih, kot so sadje, zelenjava (brokoli, fižol) in žitarice (pšenični in ovseni otrobi, polnozrnata živila). V lekarni ali specializirani trgovini lahko svetujemo izdelke iz lanenega semena in psilium (indijski trpotec).
Redna telesna aktivnost:
Poskrbimo za zmerna aerobna vadba, kot je na primer hitra hoja 20–30 minut na dan. To nam lahko pomaga spodbuditi delovanje črevesja.
Skrb za redno odvajanje mehkega blata:
Vzemimo si čas, da vzpostavimo redno črevesno odvajanje. Na stranišče pojdimo takoj in ne zadržujemo.
Topla kopel:
Pripravimo si lahko toplo sedečo kopel za 20 minut, ki si jo lahko pripravimo večkrat na dan. Najbolj se jo svetuje po odvajanju blata.
Ledeni obkladki:
Se svetujejo ob prisotnosti otekline in bolečine. Za nekaj minut ga položimo na analni predel.
Sedenje na blazini:
Pri sedenju si lahko ob bolečih hemoroidih pomagamo z mehko blazino ali obročem. Izogibamo pa se daljšemu sedenju.
Uporaba mazil in krem:
Pomagamo si lahko z različnimi mazili in kremami brez recepta, ki delujejo lokalno anestetično, protivnetno, antioksidativno, blažijo srbenje in zmanjšujejo otekanje.
Zdravljenje z venoaktivnimi zdravili:
Glede na težavo lahko zdravnik svetuje ustrezno terapijo z zdravilom v obliki tablet, kot je Detralex.
Kirurško zdravljenje:
Kadar gre za prisotnost velikih hemoroidov ali če drugi načini zdravljenja niso pomagali, bo mogoče potrebno kirurško zdravljenje. Ta ukrep je varen in učinkovit in nudi številne terapevtske možnosti.
Suzana Kavčič, farm.tehn.
LL Viva Kranj