...
Brezplačna dostava
pri naročilu nad 49.9 €
100% varen nakup
vrnemo kupnino
Dostava v 2 dneh
Ob naročilu do 13h
Garancija zadovoljstva
30 dnevna garancija
0,00 0

Košarica

V košarici ni izdelkov.

Prikaži košaricoNa blagajno

Hemoroidi ali zlata žila

Hemoroidi so običajno posledica povečanega pritiska zaradi nosečnosti, prekomerne teže ali naprezanja med odvajanjem blata. So ena najpogostejših bolezni, tako pri moških kot pri ženskah. Zboli vsaki drugi do starosti 50 let. Čeprav so hemoroidi redko nevarni, so lahko ponavljajoči in so boleči. Na srečo si lahko glede hemoroidov pomagamo tudi sami.

Kaj so hemoroidi?

Hemoroide ali hemeroide, oziroma zlata žila opisujemo tudi kot »krčne žile anusa in danke«, ker vene otečejo in se razširijo, kot pri krčnih žilah na nogah.

Obstajata dve vrsti hemoroidov:

  • Zunanji hemoroidi – so pod kožo okoli anusa. Lahko ga otipamo ali vidimo kot izboklina analne kože. Ta predel je dobro oživčen, zato ob otekanju ali krvnem strdku čutimo bolečino. Strdek se običajno raztopi in ostane odvečna koža, ki lahko srbi ali postane razdražena. Ali pa se koža na vrhu strdka odpre in tako opazimo krvavitev.
  • Notranji hemoroidi – se pojavijo v spodnjem delu rektuma pod sluznico. Običajno jih ne moremo videti ali otipati. Na splošno ne bolijo, ker je tu malo živcev, ki zaznavajo bolečino. Običajno opazimo krvavitve po brisanju na toaletnem papirju ali na blatu. Notranji hemoroidi se lahko izbočijo (protruzija) ali izpadejo (prolaps) skozi zadnjično odprtino. Izpadlo tkivo se običajno vrne nazaj ali pa jih lahko nežno potisnemo nazaj na svoje mesto.

Vzroki in dejavniki tveganja za nastanek hemoroidov:

Tradicionalno so hemoroidi povezani s kroničnim zaprtjem, napenjanjem med odvajanjem blata in dolgotrajnim sedenjem na stranišču – gre za povišanje tlaka v hemoroidalnih venah, ki se povečajo. Pritisk se lahko poveča tudi zaradi nosečnosti, ko rastoča maternica pritiska na žile, naprezanje pri fizičnem delu, debelost ali analni spolni odnosi. Drugi dejavniki pa so tudi dednost, starost, nekatera druga obolenja, kot je na primer kronična jetrna bolezen, kronično zaprtje ali diareja. Nastanejo lahko tudi zaradi prekomerne uporabe odvajal ali klistiranja in zaradi diete z nizko vsebnostjo vlaknin.

Kdaj obiskati zdravnika?

  • Krvavitev iz anusa ni nikoli normalna. Ker so možne krvavitve tudi zaradi drugih bolezni (npr. rak debelega črevesja), jih nikoli ne smemo ignorirati.
    Pri bolnikih, ki prejemajo zdravila proti strjevanju krvi (antikoagulantna terapija).
  • Pri bolnikih, ki se jim ob krvavitvi vrti v glavi, zaradi nevarnosti velike izgube krvi.
  • Kadar so poleg krvavitve prisotne še bolečino v trebuhu.
  • Zdravniška obravnava je potrebna tudi pri izpadlih (prolabiranih) hemoroidih, ki se jih ne da z nežnim pritiskom potisniti skozi zadnjično odprtino v danko.
  • Trombozirani zunanji hemoroidi lahko povzročijo hude bolečine, zaradi česar je smisel čimprejšnja obravnava pri zdravniku specialistu – proktologu.

Zdravljenje hemoroidov

Prehrana:
V času simptomov je priporočljiv večji vnos vlaknin. Te skupaj z zadostno količino tekočine mehčajo blato in olajšajo njegovo odvajanje ter zmanjšajo pritisk na hemoroide. Vlaknine najdemo v živilih, kot so sadje, zelenjava (brokoli, fižol) in žitarice (pšenični in ovseni otrobi, polnozrnata živila). V lekarni ali specializirani trgovini lahko svetujemo izdelke iz lanenega semena in psilium (indijski trpotec).

Redna telesna aktivnost:
Poskrbimo za zmerna aerobna vadba, kot je na primer hitra hoja 20–30 minut na dan. To nam lahko pomaga spodbuditi delovanje črevesja.

Skrb za redno odvajanje mehkega blata:
Vzemimo si čas, da vzpostavimo redno črevesno odvajanje. Na stranišče pojdimo takoj in ne zadržujemo.

Topla kopel:
Pripravimo si lahko toplo sedečo kopel za 20 minut, ki si jo lahko pripravimo večkrat na dan. Najbolj se jo svetuje po odvajanju blata.

Ledeni obkladki:
Se svetujejo ob prisotnosti otekline in bolečine. Za nekaj minut ga položimo na analni predel.

Sedenje na blazini:
Pri sedenju si lahko ob bolečih hemoroidih pomagamo z mehko blazino ali obročem. Izogibamo pa se daljšemu sedenju.

Uporaba mazil in krem:
Pomagamo si lahko z različnimi mazili in kremami brez recepta, ki delujejo lokalno anestetično, protivnetno, antioksidativno, blažijo srbenje in zmanjšujejo otekanje.

Zdravljenje z venoaktivnimi zdravili:
Glede na težavo lahko zdravnik svetuje ustrezno terapijo z zdravilom v obliki tablet, kot je Detralex.

Kirurško zdravljenje:
Kadar gre za prisotnost velikih hemoroidov ali če drugi načini zdravljenja niso pomagali, bo mogoče potrebno kirurško zdravljenje. Ta ukrep je varen in učinkovit in nudi številne terapevtske možnosti.

Suzana Kavčič, farm.tehn.
LL Viva Kranj

e-Novice

Odkrijte svet zdravja in dobrega počutja v svojem e-poštnem nabiralniku – prijavite se za nasvete, obveščanje o ekskluzivnih ponudbah in še mnogo več!
Telefon:
01 723 36 89
Elektronska pošta:
info@llviva.si
Potrebujete pomoč?
Na voljo smo vam vsak
delavnik med 9.00 – 17.00

E-novice

Prijavite se na e-novičke in prejemali boste informacije o novostih, ekskluzivnih ponudbah in posebnih dogodkih.

E-novice

Prijavite se na e-novičke in prejemali boste informacije o novostih, ekskluzivnih ponudbah in posebnih dogodkih.
Telefon:
01 723 36 89
Elektronska pošta:
info@llviva.si
Potrebujete pomoč?
Na voljo smo vam vsak
delavnik med 9.00 – 17.00
Copyright © LL Viva 2023. Vse pravice pridržane.